+48 32 307 40 06

KONTROLA DOSTĘPU

Nowoczesne systemy Kontroli Dostępu są niezbędnym elementem bezpieczeństwa każdej firmy, jak również instytucji publicznej czy domu. Zabezpieczenia tego typu zapewniają nadzór nad dostępem do pomieszczeń oraz analizę ruchu użytkownika/pracownika w danym obszarze.

Profesjonalna kontrola dostępu

System KD pozwala kontrolować dostęp do zabezpieczonych pomieszczeń (np. serwerowni, magazynów), daje możliwość nadzoru nad przepływem osób pomiędzy poszczególnymi obiektami oraz umożliwia monitorowanie ruchu w danym obszarze.

Bardzo często spotykamy się z zastosowaniem kompleksowych systemów Kontroli Dostępu na basenach, siłowniach, płatnych parkingach a nawet imprezach masowych.

Chcąc zapoznać się z naszymi urządzeniami, kliknij TUTAJ.


 

W skład elektronicznego systemu Kontroli Dostępu wchodzą głównie:

 

Zasada działania systemu kontroli dostępu

Osoba, która chce się dostać do chronionego pomieszczenia/obszaru musi zostać zweryfikowana przez czytnik Kontroli Dostępu. Urządzenie mające za zadanie kontrolę dostępu rozpoznaje osobę na podstawie jej identyfikatora (np. karty zbliżeniowej, PINu czy odcisku palca) i weryfikuje, czy zostały spełnione warunki, które zezwalają jej na dostęp do zabezpieczonej strefy (np. posiadanie odpowiednich uprawnień, prawidłowa strefa czasowa, wymóg kombinacji/grup dostępu). Jeśli weryfikacja użytkownika zakończy się poprawnie, otrzyma on dostęp do chronionego pomieszczenia - kontroler zwolni urządzenie blokujące.

Kontrola dostępu - zalety wdrożenia systemu

Główną zaletą, a zarazem funkcją, kontroli dostępu jest skuteczna ochrona całych obiektów lub wybranych pomieszczeń przed wejściem osób niepożądanych. Dzięki sysemowi KD automatycznie zabezpieczamy wszelkiego typu dane oraz ruchomości, do których dostępu nie powinny mieć osoby nieupoważnione. Kontrola dostępu to również wygoda - usprawnia wejście do pomieszczeń, na przykład przypisanym pracownikom. Nie wymaga szukania odpowiedniego klucza, a jedynie przyłożenia tagu RFID w postaci np. karty, opaski czy breloka lub przyłożeniu palca. System jest wygodny w użyciu i w znacznym stopniu zautomatyzowany, przez co kontrola dostępu może odbywać się całkowicie bezobsługowo. Jest to także bardzo szybka metoda weryfikacji uprawnień, ponieważ identyfikacja odbywa się niemalże natychmiastowo. Co więcej, elektroniczna kontrola dostępu pozwala na indywidualny dobór nie tylko wariantów systemu, ale i jego urządzeń składowych takich jak czytnik kart. Kontrola dostępu umożliwia:
    • nadzór dostępu do objętych systemem pomieszczeń,
    • monitorowanie ruchu na kontrolowanym obszarze,
    • kontrolowany obieg osób.

Metody sprawdzania uprawnień

Kontrola dostępu opiera się przede wszystkim na sprawdzeniu, czy osoba chcąca wejść na zabezpieczony teren posiada ku temu odpowiednie uprawnienia. Jak odbywa się weryfikacja? Metod jest kilka. Najczęściej w tym celu używa się różnorakich tagów np. kart: zbliżeniowych, breloków czy opasek. Karty dostępu zaliczają się do tak zwanych średnich metod zabezpieczeń, których podstawą jest klucz. Kontrola dostępu o niskim zabezpieczeniu to wejście na dany teren lub wejście do obiektu poprzez wprowadzenie ustalonego stałego kodu PIN, który należy zawsze pamiętać. Z jednej strony jest to metoda najprostsza do pokonania przez osoby niepożądane, z drugiej – najczęściej zawodna także dla osób uprawnionych, bo zawierzająca jedynie ludzkiej pamięci. Najwyższy poziom ochrony dają metody weryfikacji uprawnień oparte na cechach biometrycznych. Wtedy kontrola dostępu odbywa się na przykład przez odczyt linii papilarnych, tęczówki oka czy skan twarzy, który każdy z nas ma unikalny i nie do podrobienia.

Kontrola dostępu nie tylko w pracy

Kontrola dostępu to obecnie powszechnie stosowane zabezpieczenie w wielu miejscach. Kojarzy się przede wszystkim z pracą i słusznie - jest często spotykaną praktyką w biurach czy na kampusach dużych korporacji. Jednak kontrola dostępu to system, z którego korzystają nie tylko pracodawcy i pracownicy, ale także użytkownicy różnorakich obiektów oraz usług. Na co dzień mamy z nim styczność, często nie zdając sobie z tego sprawy. Kontrola dostępu bardzo często pojawia się na siłowniach, basenach, parkingach, wyciągach narciarskich czy przy okazji kilkudniowych festiwali zaliczanych do imprez masowych. Zadzwoń teraz na +48 32 307 40 06 lub
Skontaktuj się z nami
aby uzyskać więcej informacji o naszej ofercie.