Znaczenie technologii rozpoznawania twarzy w miejscu pracy

Inwestowanie w bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle ważne zarówno dla dużych, jak i małych firm. Jedną z najbardziej zaawansowanych technologii, w którą chętnie inwestują organizacje w ostatnich latach, jest technologia rozpoznawania twarzy.

Solidny system kontroli osób może skutecznie przeciwdziałać potencjalnym współczesnym zagrożeniom bezpieczeństwa - nieuprawnionemu wejściu na teren firmy, kradzieży, wandalizmowi, szpiegostwu gospodarczemu czy innego rodzaju oszustwom.

Wiele przedsiębiorstw chcąc sprawować kontrolę nad przepływem osób w firmie, wydaje breloczki lub identyfikatory (karty RFID) każdemu gościowi i pracownikowi, który wchodzi na teren obiektu. Jest to popularne rozwiązanie sprawdzone od lat, ekonomiczne i niewymagające przetwarzania danych biometrycznych, dlatego też tak często firmy się na nie decydują. Niestety kontrola dostępu oparta o identyfikatory lub breloczki nie jest pozbawiona wad, ponieważ przepustki mogą zostać zgubione, skradzione lub nawet podrobione przez przestępców, którzy chcą wziąć na celownik twoją firmę.

Z tego powodu wzrosło zapotrzebowanie na bardziej bezpieczne i wiarygodne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, które uszczelniłyby system kontroli osób w przedsiębiorstwach.

Technologię rozpoznawania twarzy znamy chociażby z filmów. Kiedyś tak bardzo odległa i nierealna, teraz staje się rzeczywistością, poprzez wprowadzenie jej do systemów bezpieczeństwa na całym świecie. Dzięki odpowiedniemu systemowi biometrycznemu można automatycznie kontrolować osoby chcące się dostać na teren obiektu i autoryzować ich wstęp, po to aby chronić swoje miejsce pracy.

Rozpoznawanie twarzy - co to jest i jak działa?


Rozpoznajemy się nawzajem, nie poprzez oglądanie odcisków palców czy skanowanie tęczówek, ale poprzez oglądanie i zapamiętywanie twarzy każdego z nas. Technologia rozpoznawania twarzy działa w podobny sposób - weryfikuje tożsamość osoby poprzez badanie charakterystycznych cech jej twarzy. Metoda ta może być wykorzystana do identyfikacji osób zarejestrowanych na zdjęciach, a nawet filmach. Wykorzystuje ona biometrię do mapowania twarzy i zapisywania rozpoznawalnych cech jako weryfikowalnych danych, specyficznych dla danej osoby. Następnie porównuje zebrane informacje z bazą danych rozpoznanych twarzy, aby sprawdzić, czy istnieje dopasowanie. Jest to skuteczny sposób na weryfikację tożsamości każdej osoby. 

Technologia rozpoznawania twarzy jest wykorzystywana także (a może i przede wszystkim) do celów egzekwowania prawa i bezpieczeństwa. Ostatnie prognozy rynkowe pokazują, że do 2022 roku będzie ona warta 7,7 miliarda dolarów, w porównaniu z 4 miliardami dolarów w 2017 roku. A do roku 2025 wartość ta ma wzrosnąć do 10,15 miliardów dolarów.

Jak działa rozpoznawanie twarzy:

Krok 1: Wykrywanie twarzy 

Kamera identyfikuje twarz danej osoby.

Krok 2: Analiza zidentyfikowanej twarzy

System rejestruje zdjęcie twarzy i analizuje je. Większość metod rozpoznawania twarzy opiera się na obrazach 2D zamiast 3D, ponieważ wygodniej i łatwiej jest porównać zdjęcie 2D ze zdjęciem znajdującym się w bazie danych. Punkty węzłowe lub rozróżnialne punkty orientacyjne składają się na każdą twarz. W rzeczywistości na twarzy człowieka znajduje się 80 punktów węzłowych. Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy mierzy punkty węzłowe, takie jak kształt kości policzkowych lub odległość między oczami.

Krok 3: Konwersja obrazu na wzór oparty na danych

Następnie system w inteligentny sposób przekształca analizę twarzy danej osoby w starannie opracowany wzór. Ten numeryczny kod tworzy "odcisk twarzy", który jest unikalny dla danego użytkownika. Podobnie jak unikalna struktura odcisku kciuka, każda osoba ma swój własny odcisk twarzy.

Krok 4: Znalezienie dopasowania twarzy

Porównuje kod numeryczny z bazą danych odcisków twarzy. Baza danych składa się ze zdjęć, które mają szczegóły identyfikacyjne do porównania z tymi uchwyconymi.

Każda osoba ma unikalną strukturę twarzy. Obecnie technologia rozpoznawania twarzy pozwala na analizę tych unikalnych cech, dopasowanie ich do informacji z bazy danych i zidentyfikowanie danej osoby.

Zastosowania rozpoznawania twarzy w miejscu pracy


W zależności od prawa obowiązującego w danym kraju (regulacje dot. możliwości przetwarzania danych biometrycznych), zarówno firmy prywatne, jak i organizacje rządowe oraz użytku publicznego korzystają z technologii rozpoznawania twarzy w celu monitorowania przepływu osób na terenie ich obiektu.

Technologia ta ułatwia śledzenie pracowników i gości na miejscu, co szczególnie w przypadku dużych przedsiębiorstw może stanowić spore wyzwanie. W przypadku rozległych obiektów istnieje znaczne ryzyko, że goście i pracownicy będą się błąkać, trafią w nieodpowiednie miejsce lub nawet się zgubią. Wykorzystanie technologii rozpoznawania twarzy pomaga ustalić liczbę gości i pracowników przebywających w miejscach, w których nie powinni się znajdować. Pozwala to również na ustanowienie dodatkowej warstwy bezpieczeństwa, po której można płynnie śledzić każdą obecną osobę.

Mimo, że większość pracowników i gości melduje się osobiście, mogą oni zapomnieć o wymeldowaniu się. Niektóre systemy dzięki technologii rozpoznawania twarzy pozwalają monitorować ich ruchy, automatycznie rejestrując wyjście i wejście wraz z ich przemieszczaniem się po obiekcie. Pozwalają również na integrację z systemem alarmowym, który wyda ostrzeżenie za każdym razem, gdy system rozpozna nieautoryzowane wejście. Jest to świetna metoda podwójnej kontroli osób, które mogą dostać się do obszaru, do którego nie powinni mieć wstępu.

Niestety, pomimo wysokiej wiarygodności, systemy rozpoznawania twarzy nie są pozbawione wad. Technologia ta z dużą dokładnością śledzi ludzi i monitoruje ich każdy ruch, co może powodować u kontrolowanej osoby uczucie dyskomfortu, lęku, ograniczenia swobody oraz narusza jej prywatność. Ponadto, masowe naruszenia w tym temacie nie są rzadkością. Dane osobowe zbierane i udostępniane przez oprogramowanie do rozpoznawania twarzy są również narażone na kradzież. Pomimo tego, że zazwyczaj dane te są zabezpieczone w sposób uniemożliwiający odtworzenie pełnego wizerunku twarzy ze wzorców biometrycznych (są one przetworzonymi cyfrowo wycinkami danych poddanych odpowiednim algorytmom), to jednak nadal stanowią one łakomy kąsek szczególnie dla cyberprzestępców.

Wdrożenie technologii rozpoznawania twarzy w miejscu pracy niesie ze sobą nieskończone możliwości. Pozwala ona na stworzenie bezpiecznego i pewnego rozwiązania, które wzmacnia istniejące w firmie systemy ochrony oraz usprawnia zarządzanie przedsiębiorstwem. 

Tagi: #Zadzwoń teraz na +48 32 307 40 06 lub
Skontaktuj się z nami
aby uzyskać więcej informacji o naszej ofercie.